Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zapraszamy na wystawę "Wielki powrót czyli Rok Jana Pocka"

Data publikacji: 2019-01-16, Data modyfikacji: 2019-01-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie zaprasza na wystawę „Wielki powrót czyli Rok Jana Pocka” ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Wystawa powstała w ramach obchodzonego w 2017 r. lubelskiego Roku Jana Pocka. Można ją podziwiać do 24 lutego 2019 r. w Galerii Na Poddaszu MBP we Włodawie „Honorowanie Jana Pocka, poety związanego z regionem lubelskim, rozpoczęto już w roku 2016 z inicjatywy Mariana Burka, wielkiego admiratora twórczości poety. Zainicjował on listem intencyjnym – „Posłaniem do mieszkańców Lubelszczyzny” –realizację wielu przedsięwzięć kulturalnych w roku 2017 (roku stulecia urodzin poety), mających na celu przypomnienie mieszkańcom Lubelskiego postaci oraz dzieła Jana Pocka. Pod apelem podpisali się m.in. Wojewoda Lubelski i Marszałek Województwa Lubelskiego, a także przedstawiciele licznych stowarzyszeń, instytucji kulturalnych i edukacyjnych oraz mediów regionu lubelskiego. Jednym z sygnatariuszy „Posłania” była Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, która to ostatecznie wszystkie pomysły i idee wpisała w projekt zatytułowany „Wielki powrót, czyli Rok Jana Pocka” i wraz ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych skierowała go do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uzyskane dofinansowanie na jego realizację ze strony MKiDZ pozwoliło na realizację niemal wszystkich zaplanowanych komponentów projektu. Pamiętać należy, iż rok 2017 był rokiem wielu rocznic (…). Lubelszczyzna dołączyła do tego kalendarium swoją lokalną, a jednocześnie ponadlokalną rocznicę. Rok 2017 stał się Rokiem Jana Pocka, poety, który choć życiem i działalnością związany z Ziemią Lubelską, jest wielką i znaczącą postacią współczesnego polskiego życia literackiego i kulturalnego. (…) Przygotowano też wystawę objazdową prezentującą życie, twórczość i działalność Jana Pocka, mającą również na celu upowszechnienie kultury ludowej właśnie na przykładzie Poety z Kalenia. Wystawa, barwna i bardzo przejrzyście skonstruowana, w formie praktycznych roll-upów, trafiła do wielu miejsc na Lubelszczyźnie. Towarzyszyła lokalnym wydarzeniom kulturalnym (nie tylko stricte związanych z Pockiem) organizowanym m.in. w Lublinie, Markuszowie, Kurowie, Kaleniu; była eksponowana w szkołach, domach kultury i domach parafialnych, a także remizach strażackich. Banery eksponują życie i twórczość Jana Pocka, recepcję jego dzieł, Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jana Pocka, jak również historię nadania imienia poety szkole w Markuszowie. Kuratorem wystawy była Marta Tomasik (WBP). Pokazom wystawy towarzyszyła zazwyczaj prelekcja nt. twórczości Jana Pocka, a także pokaz filmu „Z pola” z udziałem poety (materiał filmowy został zdigitalizowany w 2016 r.).” Fragment artykułu Ewy Hadrian „Wielki powrót w stulecie urodzin, czyli Rok Jana Pocka na Lubelszczyźnie”. The post Zapraszamy na wystawę „Wielki powrót czyli Rok Jana Pocka” appeared first on Urząd Miejski we Włodawie.

Pełna treść wiadomości na: um.wlodawa.eu/?p=15290
Urząd Miejski we Włodawie, Źródło artykułu: wlodawa.eu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    włodawski

    Powiat włodawski - powiat z siedzibą we Włodawie w województwie lubelskim. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Włodawa (gmina miejska), Hanna, Hańsk, Stary Brus, Urszulin, Włodawa (gmina wiejska), Wola Uhruska oraz Wyryki.

    Za sprawą walorów kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych obszar zasługuje na szczególną uwagę turystów. Urzeka naturalnością środowiska oraz bogactwem unikalnych okazów zarówno fauny, jak i flory. Można je spotkać w okolicznych lasach, na terenach bagiennych i torfowych, rozległych łąkach i na obszarach licznych jezior. Nieskażona, dzikie środowisko, malownicze jeziora, spokój i cisza każdego roku przyciągają rzesze odwiedzających. Oprócz bogactw przyrody na atrakcyjność powiatu wpływają zabytki historyczne i architektoniczne. Poprzez najpiękniejsze miejsca powiatu włodawskiego przechodzą liczne szlaki turystyczne, które zachęcają do pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek.

     

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola